Systemy profili PCV


Profili PCV, z których zbudowane są ramy okienne, skrzydła, słupki, szprosy i inne elementy składowe okien (oprócz okuć i szyb) tworzą tzw. system profili.


Występuje kilkadziesiąt, różnych systemów okiennych, z czego obecnych i dostępnych w Polsce jest co najmniej kilkanaście. Za każdym systemem z reguły stoi firma, która go opracowała, która produkuje profile z PCV, i która określa technologię produkcji okien w danym systemie.


Podstawowymi elementami każdego systemu profili PCV są profile ram okiennych (elementy montowane do muru), skrzydeł okiennych (części otwierane okien), listwy przyszybowe, które mocują szybę zespoloną, słupki okienne, poprzeczki, szprosy oraz inne elementy dodatkowe (np. łączniki, poszerzenia, uszczelki, itd.).


Choć zasady budowania okien z profili PCV są podobne dla wszystkich systemów, to jednak różnią się one od siebie między innymi kształtem, wielkością, grubością profili oraz ilością, rodzajem i rozmieszczeniem uszczelek.


oknex

Systemy profili okiennych z PCV można podzielić na dwa zasadnicze rodzaje:


Ze względu na rodzaj uszczelnienia:

  • - z uszczelnieniem zewnętrznym, czyli takie, w których występują dwie uszczelki zabezpieczające przed przeciekaniem wody pomiędzy ramą i skrzydłem okiennym;
  • - z uszczelnieniem środkowym (uszczelką środkową), gdzie występuje trzecia, dodatkowa uszczelka pomiędzy ramą i skrzydłem, zabezpieczająca dodatkowo metalowe okucie przed ewentualnym zamoknięciem;


Systemy z uszczelnieniem środkowym, znacznie trudniej dostępne i mniej popularne w Polsce, są z reguły cieplejsze, bardziej ciche i lepiej zabezpieczają przed ewentualnym przeciekaniem wody do wewnątrz pomieszczenia. Ich wadą jest jednak bardziej skomplikowana budowa profili, która powoduje dodatkowe utrudnienia w trakcie procesu produkcyjnego dla producentów, jak i trudniejsze utrzymanie w czystości i mycie ram okiennych od środka.


Ze względu na szerokość profili:

  • - systemy wąskie, czyli profile o szerokości zabudowy od 58 mm do maksymalnie 63 mm;
  • - systemy szerokie - profile o szerokości zabudowy 70 mm i powyżej;


Szerokość profili wpływa na wiele parametrów okien. Im profile szersze, tym są one z reguły bardziej sztywne, cieplejsze i bardziej ciche. Dodatkowo w szerokich profilach mamy możliwość zainstalowania szerszych a więc z reguły bardziej nowoczesnych lub też bardziej specjalizowanych szyb (np. ciepłe zestawy 3-szybowe, szyby antywłamaniowe, itp.)


Teoretycznie najlepsze okna będą wykonane z wykorzystaniem szerokich profili w systemach z uszczelką środkową, ale tylko teoretycznie. Pamiętajmy jednak, że o parametrach okien nie decydują tylko profile PCV, z których są wykonane, ale również inne elementy ich budowy, takie jak np. szyba (to ona głównie decyduje o podstawowych parametrach termicznych i akustycznych), uszczelki i okucia. Tak więc pamiętajmy, że nawet okna zbudowane z najlepszych systemów profilowych, kiepsko wykonane i wyposażone oraz nieprofesjonalnie zamontowane, mogą przysporzyć nam tylko niepotrzebnego kłopotu.